Mecze za pasem…

Już za tydzień rozpoczyna  się kolejna edycja Dolnośląskich Meczów Matematycznych! Nasza szkoła bierze udział w tym konkursie już po raz 11!  Mecze cieszą się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły i wielu zabiega o to, żeby zostać członkiem drużyny matematycznej! Bywało nie raz, że nasza gimnazjalna drużyna pokonywała w eliminacjach wszystkie szkoły z grupy dostając się w ten sposób do półfinałów konkursu a w roku szkolnym 2011/2012 zagrać nawet w finale!

dmm

Ponieważ pierwszy mecz tegorocznej edycji już tuż tuż uczniowie rozpoczęli intensywne przygotowania! W najbliższy piątek rozegramy mecz symulacyjny oraz wybierzemy tegorocznego kapitana i ustalimy skład główny drużyny.

Mecze są nie tylko ciekawym konkursem, ale niezwykłą okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań i znajdowania w nim luk i błędów. Uczą też współpracy w grupie.

Matematyka jest nam potrzebna, żeby nauczyć się prowadzić dyskurs. Jest najlepszym wzorcem prowadzenia sporu, jaki zna nasza cywilizacja. Uczy nas rozumowania, odróżniania prawdy od nieprawdy, argumentowania. Jerzy Marcinkowski (II UWr)

Zadania meczowe są odmienne od sztampowych zadań podręcznikowych i egzaminacyjnych. Są ciekawe i mają zróżnicowany stopień trudności, co pozwala na stosowanie różnych strategii rozgrywki. Uczniowie bardzo lubią taką formę konkursów, chętnie się w nie angażują się i przygotowują do rozgrywek podczas kółek matematycznych. Już po kilku meczach nabierają dużej dojrzałości w prowadzeniu rozumowań matematycznych i prezentują ją także na lekcjach.

Slideshow